Spółdzielnia socjalna jest jednym z podmiotów ekonomii społecznej, czyli instytucją, która prowadzi działalność łącząc cele zarówno społeczne jak i gospodarcze.
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach, stwarza podstawy prawne do prowadzenia wspólnego przedsiębiorstwa osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, którym szczególnie trudno byłoby rozpocząć i prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie.
Zysk osiągany z działalności gospodarczej spółdzielni społecznej, poza celem samym w sobie, jest także środkiem do realizacji celów społecznych. Będzie to np.: integracja społeczna.
Spółdzielnię socjalną mogą założyć osoby z pełną zdolnością do czynności prawnych i równocześnie zaliczające się do przynajmniej jednej z następujących kategorii:
- osoby bezrobotne,
- osoby, o których mowa w art. 2 pkt 1a i 1b Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym,
- osoby niepełnosprawne,
- osoby do 30. roku życia oraz po ukończeniu 50. roku życia, posiadające status osoby poszukującej pracy bez zatrudnienia,
- poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej racy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej,
- osoby poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu lub niewykonujące innej pracy zarobkowej,
- osoby usamodzielniane, o których mowa w art. 140 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Prowadzony biznes ma zasadniczo charakter zespołowy, a członkowie wspierają się i dzielą pracą. Dzięki temu, osobie długo funkcjonującej poza rynkiem pracy łatwiej działać w ramach spółdzielni niż np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.